• نمایش صفحه شماره 2
 •               
     بستان آباد(اوجان)
  بستان آباد در محل شهر باستانی و گمشده تاریخی اوجان بنا شده است .اثری از این شهر قدیمی بر جای نمانده است .نام اوجان از قرن ششم به بعد در اکثر کتابهای تاریخی و جهانگردی آمده است .اوجان پایتخت ییلاقی در دوره ایلخانان مغول بوده که بعدا در اثر حوادث روزگار به کلی منهدم شده است . آب گرم و حمام معروف بستان آباد بر روی بعضی از بیماریها تاثیر دارد
     بناب
  بناب در جلگه آبرفتی دامنه های سهند و صوفی چای و رسوبات ساحل دریاچه ارومیه قرار گرفته است.بناب دارای آب وهوای معتدل با تابستان گرم و مطبوعو زمستان ملایم است.بناب شهری قدیمی است که آثاری از قرون 8و9 هجری و دوره صفویه در آن بدست آمده است .محصولات مهم کشاورزی آن ،غلات ،حبوبات ،صیفی جات و انواع خشکبار وبه خصوص انگور وبادام و همچنین دامداری و پرواربندی است .خشکبار بناب جنبه صادرات داخلی و خارجی دارد.
                                               
      جلفا
  جلفا در شمال غرب آذربایجان شرقی ،بین شهرستانهای مرند ،اهر،ماکو،کلیبر واقع شده است .رودارس در مرز ایران و جمهوریهای آذزبایجان و ارمنستان ،از شمال آن می گذرد .جلفا در لغت به معنی بافنده است.در قدیم مرکز پرورش کرم ابریشم بوده و مردم آن در تولید ابریشم و پارچه های حریر تخصص داشتند و به دستور شاه عباس صفوی در حدود 3000 خانوار ارمنی از جلفا ی ارس به اصفهان کوچ کردند تا در امر تولید و صدور ابریشم از راه خلیج فارس که مهمترین کالای صادراتی آن روزگار بود ،فعالیت نمایند .مهمترین آثار تاریخی جلفا ،کلیسای سنت استپانوس می باشد که به نام کلیسای (وانک) زیارتگاه معروف است .وجود گمرگ ایران و جمهوری آذربایجان و مبادله کالا و مسافر سبب جذب جمعیت فعال شده و از شهر های مهاجر پذیر استان به شمار می رود .
    
    سراب
    سرابیکی از شهرهای قدیمی و تاریخی آذربایجان شرقی است .آثار بدست آمده از دوره اوراتورها (معاصر مادها)به خط میخی قدمت آن را نشان می دهد .از وقایع مهم سراب جنگ امیر وهسودان با ترکان غز در قرن پنجم هجری و ویرانی سراب توسط مغو لها (در سال 617 هجری)را می توان نام برد . مورخین سراب را به نام سراه و سراو نیز ذکر کرده اند .
  سراب در زمینه اقتصادی و کشاورزی و دامداری ،در استان از اهمیت بسیاری برخوردار است .منطقه سراب به علت قرار گرفتن در دشتی هموار و با خاک غنی و آب کافی ،یکی از مراکز معروف دامپروری استان است و گاو سراب شهرت خاصی دارد .سفال کاری اندر آب معروف است . این منطقه دارای آبهای معدنی غنی است .از جمله می توان آبهای گرم اسب فروشان ،الله حق،شالقونو جلده با خان اردهارا نام برد.
    شبستر
    شبستر معرب کلمه چی چستر است که به زبان زندی به معنای کوهپایه است .این منطقه به علت وجود تکه کوهستان میشو اهمیت سوق الجیشی داشته و مردم آن در مقابل لشکر کشیهای عثمانیها به آذزبایجان فداکاریهای زیادی از خود نشان داده اند.
  شبستر به خاطر عارف نامدار ،شیخ محمود شبستری ،صاحب گلشن راز و زادگاه روحانی مبارز شیخ محمد خیابانی شهرت خاصی دارد . مسجد جامع طسوج و شبستر ومقبره شیخ محمود شبستری،از آثار تاریخی آن هستند.
    کلیبر
    کلیبر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی بوده و سراسر منطقه را جنگلهای تنک و مراتع سرسبز پوشانیده و محل ییلاق عشایر دشت مغان و ارسباران می باشد .این شهرستان تحت تاثیر آب و هوای خزری بوده و اغلب اوقات کوهستانهای مرتفع را مه غلیظ می پوشاند. رودخانه ارس از شمال آن می گذرد.قلعه معروف بابک یا قلعه جمهور،مرکب از قلعه وقصر ،بر فراز قله کوهستان به نام قیز قلعه سی در ارتفاع 2600متری در غرب کلیبر واقع است. در صد کیلومتری تپه معروف نادری ودر نزدیکی روستای پیر در فاصله 50 کیلومتری کلیبر مقبره شاه قاسم بنا شده که گویند برادر حضرت رضا(ع) است .
    
  1 2 3