• نمایش صفحه شماره 3
 • مراغه
    شهر مراغه یکی از  قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد .در زمان جنگهای اعراب این شهر پایگاه قشون اعراب بود.در سال 628 هجری ،مراغه به تصرف سپاهیان مغول در آمد و در سال 656 هجری مرکز فرمانروایی هلاکو خان مغول شد . آثار دوران حکومت هلاکوخان در مراغه ،از جمله نشانه های مختصری از رصد خانه مراغه ،هنوز باقی است و جزو آثار تاریخی استان به شمار می آید.
  فعالیتهای مهم صنعتی و تولیدی در این شهر محدود به صنایع دستی و تهیه مواد اولیه غذایی است.صنایع دستی آن ،فرش و گلیم ظروف سفالین،صنعت چوب و صنعت صابون سازی است که شهرت خاصی دارد .آبهای معدنی مراغه عبارتند از :ساری سو (آب زرد) ،قره پالچیق،(سیاه گل) ،گشایش و شور سو ( آب شور ).از آثار تاریخی این شهرستان برج مدور،گنبد سرخ وآرامگاه اوحدی مراغه ای ،...می باشد.
  مرند
    در دایره" المعارف اسلامی آمده است که مرند در دوران اقتدار کلده و آشور مرکز مهمی بوده است و جماعتی که در گذشته در این منطقه سکونت داشته اند تا دریاچه ارومیه حکومت می کردند .
  به روایتی کلمه مرند در زبان ارمنی به معنای دفن یا دفینه است که گویند مرند محل دفن نوح پیغمبر است .مورخان قدیم نوشته اند که مرند پایتخت شهرستان و اسپورگان در دوره ساسانی بوده و بقایای آتشکده ای در تپه خاکستری مرند می تواند دلیل آن باشد .بطلمیوس ،جغرافیدان معروف یونان ،از این منطقه به نام مانداگار نا یاد میکند که منطبق بر مرند امروزی است.تمام منطقه مرند بنا به شرایط طبیعی ،برای دامداری و کشاورزی و باغداری مناسب می باشد .انگور،سیب وزردآلوی مرند وبه خصوص سیب زنوز بسیار مرغوب بوده و معروفیت خاصی دارند.
  صنعت مهم مرند قالیبافی است.
  ملکان
  ملکان بین شهرستان بناب و هشترودو مراغه ومیاندوآب در جلگه رسوبی واقع شده است .سابقا بخش ملکان به نام ملک کندی معروف بوده است.در جنوب ملکان ،آثارو بقایای شهر تاریخی لیلان وجود دارد. وهوای ملکان در تابستان گرم و معتدل ودر زمستان سرد است .محصولات مهم ملکان خشکبار،میوه،غلات و انگور است. شغل عمده مردم کشاورزی ،دامداری وقالیبافی است.
    
  میانه
  میانه از اطراف به شهرستانهای سراب ،خلخال ،زنجان،بستان آبادو هشترود محدود است و شامل بخشهای مرکزی،کاغذ کنان ،ترکمانچای،وکندوان می باشد. محصولات مهم این شهرستان،گندم،جو،برنج،حبوبات، دانه های روغنی و انواع میوه می باشد.قالیبافی و بافت انواع فرشهای کوچک و بزرگ مخصوصا در بین روستائیان رواج دارد. شهر میانه از سوابق تاریخی درخشانی برخوردار است.بنا به نوشته حمدالله مستوفی ،این شهر در اثر حملات مغول یکبار به کلی ویران شده و در ادوار بعدی دوباره رو به آبادانی نهاده است. این شهر به نامهای میانچو گرمرود نیز نامیده شده است .میانه دارای آثار تاریخی زیادی است .پل دختر،قلعه دختر،بقعه امامزاده اسماعیل و مسجد بزرگ سنگی ترک از آن جمله است.
  هریس
  نام هریس در وقف نامه ربع رشیدی،در زمان حکومت غازان خان مغول (681 ه-ق)قید شده است و یکی از قدیمی ترین و حاصلخیز ترین شهرهای آذر بایجان به شمار می رود .بقعه شیخ اسحاق در روستای خانمرود،گورستان مینق،گورستان گوور و مسجد اسنق که از قرن هشتم هجری باز مانده، حکایت از سابقه تاریخی این شهرستان دارند.
  هشترود
  هشترود در بین شهرستانهای بستان آباد ،میانه ، مراغه و استانهای زنجان . آذربایجان غربی واقع شده است .چون هشت رودخانه از کوههای سهند در این ناحیه سر چشمه می گیرند،به نام هشترود نامیده شده است. به نسبت وسعت، هشترود از مناطق کم جمعیت استان به شمار می رود. شهرستان هشترود کلا منطقه ای روستایی است و شهر نشینی در آن منحصر به مرکز شهرستان می باشد. تنها صنعت رایج آن در روستاها،قالیبافی،جاجیم بافی و بافتن شال گردن می باشد .هشترود از نظر کشاورزی دیم وآبی می باشد. و باغداری و دامداری یکی از مناطق مهم استان است و عمده ترین محصولات آنگندم،جو،حبوبات،صیفیو سیب زمینی ایت. از آثار تاریخی این شهرستان قلعه ضحاک را می توان نام برد. 
   
  1 2 3