موزه سازمان زمین شناسی تبریز در محل ساختمان این سازمان واقع است. این موزه مجموعه ای تخصصی شامل انواع سنگ ها و کانی ها و سنگواره هایی می باشد که توسط کارشناسان زحمت کش این سازمان در طول سالیان خدمت از نقاط مختلف برداشت٬ جمع آوری و به محل موزه منتقل گردیده است. علاوه بر نمونه های جمع آوری گردیده٬ تعدادی از نمونه ها نیز توسط دانشجویان به موزه سازمان اهدا گردیده است.

         تعداد اندکی نیز نمونه اشیاء معدن کاری قدیمی و استخوان پستانداران در این موزه موجود می باشد. علاوه بر نمونه های ناحیه شمال غرب کشور٬از سایر نقاط کشور نیز از جمله ناحیه شمال شرق کشور و ناحیه کرمان نیز نمونه هایی در موزه موجود می باشد.

          این موزه شامل بخشهای زیر است:

·    بخش سنگها و کانیهای معدنی

·    بخش کانیهای قیمتی ونیمه قیمتی   

·    بخش فسیلها

·    وسایل معدنکاری قدیمی و اشیای باستانی

·    استخوان و بقایای پستانداران قدیمی

                                                                                                  

 

دانشجویان و دانش آموزان مقاطع مختلف از این موزه به صورت گروهی بازدید بعمل می آورندکه در این بازدیدها دانش آموزان و دانشجویان با نمونه های کانی ها ٬ فسیل ها و... از نزدیک آشنا می شوند و کارشناسان مجرب این مرکز توضیحاتی مرتبط با سطح علمی بازدیدکنندگان به آنها ارائه می نمایند. مراجعه کنندگان به سایر بخشها نیز می توانند از نمونه های این بخش دیدن فرمایند.

شرایط بازدید از موزه علوم زمین : سازمان زمین شناسی شمالغرب کشور٬ در راستای معرفی و شناساندن علم زمین شناسی به نسل جوان٬ از دانشجویان و دانش آموزان عزیر در مقاطع مختلف دعوت می نماید تا از موزه علوم زمین این سازمان بازدید بعمل آورند. سازمانها، مدارس و مراکز آموزشی که تمایل به بازدید از این موزه را داشته باشند٬ می توانند با تماس تلفنی و هماهنگی با بخش آموزش سازمان جهت بازدید هماهنگی لازم را بعمل آورده و به این مرکز تشریف آورده و ضمن بازدید از موزه علوم زمین٬ با سایر فعالیتهای سازمان زمین شناسی مرکز تبریز آشنا گردند.

نحوه اهدای نمونه : دانشجویان ٬ اساتید ٬ کارشناسان و کوهنوردان عزیز که نمونه جالب سنگی یا فسیلی داشته باشند٬ می توانند با مراجعه به سازمان زمین شناسی مرکز تبریز٬ ضمن دریافت توضیحات و شناسایی نمونه٬ در صورت تمایل نمونه خود را به موزه سازمان اهدا نمایند تا ضمن استفاده سایر دانشجویان و دانش آموزان٬ در غنی تر شدن موزه ما را یاری فرمایند. لازم به ذکر است که نمونه اهدایی با نام اهدا کننده در موزه سازمان نگهداری و در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

نظرات بازدید کنندگان موزه :

از مسئولین سازمان در رابطه با توضیحات مفیدی که ارائه نمودند کمال تشکر را دارم.                  

اکبر نوذری، مدرس زمین شناسی

مجموعه ای کامل که گویای پتانسیل بالای شمال غرب کشور می باشد که با تلاش شما عزیزان گردآوری گردیده است.قابل تحسین است از شما متشکرم.               

حسن اصولی، مجتمع آموزش جهاد کشاورزی

بهترین استفاده از این مکان را بردیم امید سعادت و سلامتی شمال را داریم.                              

عبدالحسن رحمانیان، مدرس زمین شناسی

از بخش سنگها و آزمایشگاه دیدن کردیم توضیحات خوبی در مورد سنگها و کانیها ارائه گردید.        

جلیل زاده، دبیر زمین شناسی

 

تصاویر بازدید از موزه سازمان زمین شناسی :

 

 

 

توضیحات کارشناس در رابطه با زمین شناسی

 

 

بازدید دانش آموزان از بخش خردایش نمونه های سنگی