ششمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو سازمان همکاری­های اقتصادی (اکو) و دومین کارگاه آموزشی پروژه اکوشارپ در تاریخ 24 تا 27 مهرماه 1395 در مجتمع مس سونگون استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

 

 

بر اساس برنامه زمان­بندی انجام شده در تاریخ 24 مهرماه دومین کارگاه آموزشی پروژه کاهش خطرپذیری لرزه­ای کشورهای عضو اکو با حضور معاونت زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر قلمقاش، رییس بخش انرژی، معدن و محیط زیست سازمان همکاری­های اقتصادی اکو (فواد فرض علی بایف) و کارشناسان دبیرخانه اکو، نماینده وزارت امور خارجه و نمایندگانی از کشورهای عضو آغاز به کار نمود.

در روز دوم کارگاه آموزشی اکوشارپ کارشناسان کشورهای عضو اکو میهمان مرکز تبریز بودند و به سرپرستی مهندس فریدی به بازدید از عوارض تکتونیکی محدوده شهرستان­های اهر، ورزقان و تبریز پرداختند. بازدید از گسل بیلوردی و گسل شمال تبریز هم­چنین ترانشه حفاری شده بر روی مقطعی از گسل شمال تبریز، در برنامه این بازدید قرار داشت.

ششمین اجلاس کارشناسان معدنی در 26 مهرماه در سالن همایش­های مجتمع مس سونگون با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد. آقای مهندس فریدی که ریاست جلسه را برعهده داشتند، در ابتدا طی سخنانی به خیر مقدم از میهمانان و تشکر از حضور نمایندگان و کارشناسان، پرداختند. آقای فواد فرض­علی­بایف با بیان تاریخچه شروع اجلاس کارشناسان معدنی اکو، فعالیت­هایی که تا امروز در این زمینه انجام شده را بیان کردند. سپس نمایندگان کشورهای حاضر در اجلاس گزارشی از عملکرد کشور خود را ارائه کردند.

در ادامه پیشنهادهای همکاری­های جدید که توسط کارشناسان ایرانی آماده شده بود برای بحث و بررسی ارائه گردید. در این میان ارائه دو پروپوزال توسط کارشناسان مرکز تبریز آقایان مهندس رامین الیاس­زاده و مهندس احمد رواقی به ترتیب با عنوانهای اسپیرال تکتونیک و فازهای کانی سازی در ایران هر دو بسیار قابل تعمل بودند.

در پایان با حضور مدیرعامل محترم مجتمع مس سونگون از نمایندگان عضو اکو و مسئولان مربوطه تقدیر به­عمل آمد و تندیس گردهمایی به رسم یادبود تقدیم ایشان گردید.